Dohoda uzavřená mezi českou a polskou vládou ohledně dolu Turów českou vodu neochrání, což potvrdila i sama ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Přehledné shrnutí kauzy polského dolu Turów můžete shlédnout v pořadu Nedej se na webu České televize.
“Hlavní problém dohody je, že se vůbec nesnaží zabránit odtoku vody a souhlasí s tím, že za pár korun dojde ke škodám na českém území. Tím, že se dohoda schvalovala v utajeném režimu, jsme až dodatečně mohli říct, že ochrana fungovat nebude. Jenže teď už je dohoda podepsaná. Proces jejího schvalování tedy vlastně zabránil tomu, aby fungovat mohla,” říká v pořadu právnička Frank Bold Petra Kalenská.
“Ve sporu jsme nemohli mít silnější pozici. Postavili se za nás všichni, kteří se za nás postavit mohli: soudní dvůr pomocí předběžného opatření, Evropská komise se přidala k české žalobě, což je opravdu výjimečné, protože Evropská komise se vždycky snaží být nestranná ve sporu dvou států. Nemohli jsme tedy mít silnější pozici. A přesto jsme jako Česká republika podepsali slabou dohodu,” popisuje pro Českou televizi Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná.
Dohoda, kterou Česká republika s Polskem uzavřela ohledně dolu Turów je špatná. Obyvatele českého území neochrání před úbytkem vody, jen zajistí peníze na krizovou infrastrukturu - vodovody, aby občané v poškozeném území měli alespoň co pít. Jak ukázala analýza právních expertů, dohoda navíc porušuje evropské právo. Dobře víme, že i v tak náročných časech, jakým nyní v Evropě čelíme, je nezbytné chránit základní pilíře, na kterých Evropská unie stojí, a to je zejména dodržování vlády práva. Vypuknutí války na Ukrajině nám pak mimo jiné ukazuje i to, jak zranitelný je stát, pokud nemá k dispozici vlastní strategické zdroje. Je proto nutné chránit vodu na našem území kvalitní dohodou, která zajistí nejen dočasné kompenzace, ale i skutečně zamezí odtoku vody z České republiky.