Turów, 15. ledna 2022

Lidé ze tří zemí protestovali u dolu Turów. Kritizují postup Polska

< zpět na aktuality

Skupina lidí z Česka, Polska a Německa dnes uspořádala demonstraci proti nelegální těžbě a negativním vlivům dolu Turów na české území. Jednalo se o samostatnou akci, nezávislou na činnosti platformy Společně pro vodu. Demonstranti upozornili na dlouhodobé problémy: klesající hladiny podzemní vody, porušování práva EU a absenci jasného plánu pro spravedlivou transformaci regionu. 

Dnešní poklidná demonstrace v okolí dolu Turów upozornila na dlouhodobé problémy: klesající hladiny podzemní vody na české straně, absence jasného plánu pro spravedlivou transformaci regionu na polské straně a soustavné porušování práva EU. Jednalo se o samostatnou akci, nezávislou na činnosti platformy Společně pro vodu. 

Demonstrace se účastnili lidé z Česka, Německa i Polska, protože důl negativně ovlivňuje všechny tři státy. Na české straně kvůli hrozící špatné dohodě přetrvává obava o ztrátu pitné vody pro tisíce domácností. Na polské straně mají lidé kvůli chybějícímu plánu spravedlivé transformace regionu obavy o budoucnost země a jejích obyvatel.  

Nejistá budoucnost i pro Poláky

Během demonstrace na to upozornili i řečníci z Polska, kteří jako hlavního viníka stávající patové situace označili polskou vládu. Ta v posledních dnech eskalovala napětí, když oznámila plán snížit kompenzace pro ČR na polovinu a žalovat Česko za údajnou diskriminaci při výrobě energie. Polští protestující proto požadovali okamžité zahájení procesu spravedlivé transformace, ale i ochranu vody pro lidi na české straně. 

Negativní vliv těžby v dole Turów a nejistou budoucnost pro polské obyvatele je třeba řešit jinak. Pro ochranu české vody je potřeba změnit stávající znění dohody tak, aby reflektovala skutečný dopad těžby na české území. Polská vláda zároveň musí přestat zavírat oči před nevyhnutelnou transformací regionu a přestat pro něj blokovat peníze z evropských fondů.